درب اتوماتیک

شیشه سکوریت دودبند و شیشه دودبند
مهر ۶, ۱۳۹۹
پنجره دو جداره upvc-یاشیل درب
پنجره دو جداره
مهر ۶, ۱۳۹۹

درب اتوماتیک

یکی از فناوری‌‌‌هایی که امروزه در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد درب‌‌‌های اتوماتیک و کرکره‌ای است. این درب‌‌‌ها به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش مصرف آن و همچنین سهولت در باز و بسته شدن، در ورودی ساختمان‌‌‌های تجاری و اداری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درب‌‌‌ها دارای تنوع بالایی هستند اما مکانیزم باز و بسته شدن اغلب آن‌‌‌ها مشابه یکدیگر است.

درب اتوماتیک شیشه ای و کرکره ای از کاربردی ترین تجهیزات در ساختمان سازی دنیای امروز می باشد که به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش مصرف آن و همچنین سهولت در باز و بسته شدن ورودی ساختامن های تجاری و اداری و غیره مورد استفاده قرار میگیرند. این درب ها از تنوع بالایی برخوردار می باشد اما مکانیزم باز و بسته شدن اغلب آنها مشابه است. گروه یاشیل؛ ارائه دهنده انواع درب های اتوماتیک در ادامه نکاتی را درباره تاریخچه ساخت و نحوه کار این درب ها ارائه خواهد داد.

تاریخچه درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک برخلاف آنچه که اغلب افرد تصور می کنند در گروه تجهیزات مدرن قرار نداشته و برای اولین بار یونانیان باستان برای باز و بسته شدن درب معابد و ورودی شهر از آنها استفاده می کردند. البته نسخه اولیه این درب ها با فشار بخار آب باز و بسته میشد و به مرور طراحی آنها با تغییر و تحول زیادی مواجه شده است. به طوریکه در سال ۱۹۳۰ میلادی دو طراح و مهندس آمریکایی برای اولین بار چشم الکترونیکی را اختراع نموده و از آنها در درب های اتوماتیک استفاده نمودند. پس از گذشت ۲۴ سال بعد نوع دیگری از این درب ها توسط یک زوج آمریکایی معرفی شد که به محض قرار گرفتن مانع بر روی پادری فرمان باز شدن برای درب ارسال میشد.

بیشترین تغییر و تحول در این درب ها با روی کار آمدن سنسورها مشاهده میشود که در درب های امروزی نیز کاربرد بسیار زیادی دارند. به عنوان مثال، در سال ۱۹۷۰ برای اولین بار درب هایی طراحی شدند که در آنها از سنسورهای حرکتی استفاده میشد و عمل باز و بسته شدن درب برای افراد معلول بسیار آسان شد. با استقبال زیادی که از این درب ها به عمل آمد، در سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به مرور سنسور با اشعه مادون قرمز در درب ها استفاده شد و انواع درب های گردان و اتوماتیک با بدنه های شیشه ای و فلزی روی کار آمده و هر روز به ویژگی های آنها افزوده میشود.

نحوه کار درب اتوماتیک

امروزه درب اتوماتیک در هر مدلی با سنسور‌‌‌های مخصوص به خود کار می‌کند این سنسور‌‌‌ها با توجه به نوع درب متفاوت بوده و انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌‌‌ها با اشعه مادون قرمز کار می‌کنند، برخی هم به حرکت حساس بوده و  برخی از مدل‌‌‌های قدیمی‌تر نیز با احساس وزن مشخصی عمل می‌کنند. سنسور یا حسگر به درایو الکتریکی متصل است و پانل‌‌‌های درب به چرخ دنده‌ای متصل هستند که به کمک کمربند پلاستیکی به درایو الکتریکی وصل شده است. سنسور به محض تشخیص مانع در مقابل درب، فرمان را به درایو الکتریکی ارسال می‌کند و در نهایت باعث می‌شود با کمک چرخ دنده و کمربند پانل‌‌‌های درب باز و بسته شوند.

اساس کار تمام درب های اتوماتیک بر استفاده از سنسور یا حسگر بنا شده است. سنسورهای مورد استفاده در درب های اتوماتیک متنوع بوده و برخی با اشعه مادون قرمز عمل نموده و برخی حرکت را تشخیص داده و نمونه های قدیمی آنها نیز بر اساس وزن مانع عمل می کردند. سنسور یا حسگر به درایو الکتریکی متصل می باشد و پانل های درب به چرخ دنده ای متصل هستند که به کمک کمربند پلاستیکی به درایو الکتریکی وصل است. سنسور به محض تشخیص مانع در مقابل درب، فرمان را به درایو الکتریکی ارسال نموده و در نهایت باعث میشود با کمک چرخ دنده و کمربند پانل های درب باز و بسته شوند.

ساخت درب اتوماتیک

گروه یاشیل از بزرگترین تیم های فعال در زمینه ساخت درب اتوماتیک در انواع مختلف می باشد که متریال های با کیفیت و متنوعی را برای ساخت پانل و قاب درب مورد استفاده قرار می دهد. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از محصولات این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان گروه یاشیل در ارتباط باشید.

درب اتوماتیک-یاشیل درب

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک انواع و اقسام مختلفی دارد که توسط شرکت های متفاوتی ساخته و ارائه بازار می شود امروزه این درب ها به خاطر سهولت و راحتی و همچنین لوکس بودن آنها 

در موارد مختلفی چون ورودی ساختمان‌‌‌های تجاری، پاساژ‌‌‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب‌‌‌های اتوماتیک از لحاظ ساختاری به ۶ گروه زیر تقسیم می‌شود

درب اتوماتیک تاشو: این نوع درب اتوماتیک تهیه شده برای ورودی‌‌‌هایی با عرض کم است و  از نمونه‌‌‌های بارز استفاده آن ورودی‌‌‌های اتوبوس شهری است.

درب اتوماتیک تلسکوپی: همانطور که از نامش پیداست این درب‌‌‌ها مانند تلسکوپ بالهایش به حالت کشویی روی یکدیگر قرار می‌گیرد و مانند درب‌‌‌های اتوماتیک تاشو مناسب برای مکان‌‌‌هایی با عرض کم است.

درب گردان و چرخشی: این مدل از درب اتوماتیک دارای سه و یا چهار بال در ابعاد متفاوت بوده به صورت گردان و چرخشی کار می‌کنند و مناسب مکان‌‌‌هایی با عبور و مرور زیاد است تا به راحتی رفت و آمد صورت پذیرد.

به عنوان یکی از ضروریات  در ساختمان ها استفاده و بکار گرفته می شود .

درب های اتوماتیک از لحاظ ساختاری به ۶ گروه تقسیم می شود :

درب اتوماتیک تاشو

مناسب برای ورودی هایی با دهانه کم عرض می باشد  نوع رایج آن درب اتوبوسها است.

درب اتوماتیک تاشو

درب تاشو

درب اتوماتیک تلسکوپی

در این مدل درب اتوماتیک به مانند تلسکوپ بالهایش در حالت کشویی روی هم قرار می گیرد در مکانهایی با عرض کلی پایین مناسب است.

درب گردان و چرخشی 

این مدل درب به صورت گردان و چرخشی می باشند  و در مکانهایی که عبور و مرور عابر پیاده زیاد باشد عبور و مرور را تسهیل و کنترل میکند  و سه یا چهار بال در اندازه های مختلف دارد.

درب اتوماتیک گردان

درب گردان

درب کشویی یا ریلی 

درب های بزرگ به صورت کشویی به سمت چپ و یا راست حرکت می کنند و برای مکانهایی مناسب است که بخواهید بیشتر از فضای محیط استفاده کنید چون در زمان باز و بسته شدن فضایی را اشغال نمیکند به دو گروه ریلی پارکینگی و ریلی شیشه ای تقسیم میشود دربهای ریلی پارکینگی مناسب برای حیاط هایی است که فضای کوچکی دارند و نصب این درب کمک میکند تا فضای بیشتری داشته باشید همچنین درب اتوماتیک ریلی شیشه ای برای محلهایی مناسب است که ورودی های کوچکی دارند که با نصب درب ریلی یا کشویی میتوانید از فضای کوچک به بهترین نحو استفاده شود.

درب اتوماتیک

درب قوسی یا محدب 

ظاهری مدرن و زیبا دارد این نوع دربها به فضای بیشتری برای نصب نسبت به دربهای دیگر دارد شکل دایره ای و نیم دایره ای دارد ، دایره ای دارای ۸ لت و نیم دایره ای دارای ۴ لت می باشد.

برای آشنایی با کاربرد شیشه بالکن کلیک کنید 

درب کرکره ای 

امنیت بالایی دارد، ظاهر زیبایی دارد ،از طریق ریموت کنترل باز و بسته می شود و مناسب درب پارکینگ ، سوله ها ، مراکز صنعتی می باشد  حتی  ممکن است برای حفاظت از پنجره ها از این نوع درب ها استفاده شود .دربهای کرکره ای همانند درب های کرکره ای قدیمی میباشد فقط آنها دستی بالا و پائین می شدند و در قسمت پائین درب یک قفل به آن زده میشد ولی کرکره برقی توسط ریموت کنترل بالا و پائین میشود و دیگر نیاز به قفل و کلید نیست البته در صورت قطع برق قابلیت باز و بسته شدن دستی را دارا می باشد.

قطعات دربهای اتوماتیک 

موتور الکتریکی،گیربکس(جعبه دنده)، برد الکترونیکی ، تیغه، یاتاقان بلبیرینگ، چشمی، چراغ فلاشر، تجهیزات امنیتی شامل سنسورهای مادون قرمز ، کلیدهای کنترل دستی ، ریموت کنترل البته قابل ذکر است که هر کدام از درها تعدادی لوازم و قطعات مخصوص خود دارند ما در اینجا به چند مورد اشاره کردیم.

استفاده از درب های اتوماتیک بسیار رایج شده است مزایای بسیار زیادی برای استفاده از این درها وجود دارد.مزایای گفته شده با توجه به فضاهای مختلف زندگی دارای ویزگیهای مختلفی است.

مزایای درب های اتوماتیک و صرفه جویی در مصرف انرژی

درب اتوماتیک با یک سیستم خاص کار می کنند فقط در صورت نیاز باز می شود و در نتیجه از هدر رفتن انرژی گرمایش  استفاده شده در ساختمان جلوگیری می شود همچنین این امکان وجود دارد که این دربها از طریق برق از انرژی بالائی برای کارکرد خود استفاده نکنند. به عبارت دیگر استفاده از این محصولات در ورودی های ساختمان نتایج بسیار موفقی را برای صرفه جوئی در مصرف انرژی از بسیاری جهات ارائه میدهد.همچنین جلوگیری میکند از ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل ساختمان.

بیشتر بخوانیم: استوپ شیشه سکوریت چیست؟ 

فراهم آوردن راحتی برای شهروندان معلول

این یک واقعیت مهم است که شهروندان دارای معلولیت می توانند با وجود درب اتوماتیک راحت تر رفت و آمد و تردد کنند به خصوص در ورودی ساختمانها ، این درها به آنها اجازه ورود آسان می دهد .بطور خودکار باز شدن درب یک مزیت بزرگ است.

محافظت از محیط های بهداشتی

در محیط هایی که  بهداشت حرف اول را می زند این نوع درب ها  برای قطع ارتباط با بیرون و محیط الوده بسیار مناسب است . دربهای اتوماتیک بکار رفته در بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها و مطب پزشکان  محیط بهداشتی را در داخل این مکان ها حفظ می کند . همچنین استفاده از این درب ها در رستوران ها و کافی نت ها و نهار خوری ها بخاطر سریع باز و بسته شدن آنها مناسب است ، و باعث جلوگیری از گرد و غبار به داخل این اماکن می شود.

درب اتوماتیک

 

دربهای اتوماتیک بدون استفاده از دست

درب اتوماتیک این ویژگی را دارد که شما بدون اینکه بخواهید از دستتان برای باز کردن آنها استفاده کنید خودش به طور خودکار باز می شود  و این خود کمک کننده است برای بچه ها از نظر بهداشتی و هم از نظر اینکه اگر شخصی چمدان و ساکی در دست داشت یا کودکی در بغل داشت براحتی میتواند از آن عبور کند.

  • این مدل دربها زیبایی و جلوه خاصی به ورودی ساختمان می دهد.
  • می توان ساعت تنظیم عملکرد آن را با توجه به ساعات شبانه روز و فصل های سال تغییر داد.
  •  نسبت به دربهای قدیمی از امنیت بالاتری برخوردارند.
  • درب های اتوماتیک بدون سر و صدا باز و بسته می شوند و نسبت به دربهای قدیمی و غیر اتوماتیک مزیت دارند.

برای آشنایی با درب برقی و امکانات آن کلیک کنید  

قیمت درب اتوماتیک 

قیمت درب اتوماتیک نسبت به نوع آنها متفاوت است کسانی که این دربها را نصب می کنند خیلی راحت می توانند درب اتوماتیک را جایگزین دربهای قدیمی کنند بسته به نوع کاری که قرار است انجام دهند قیمت گذاری می کنند بعضی از درب پارکینگ ها را میتوان با اضافه کردن یک جک برقی ان را اتوماتیک کرد یا کلا آن را تعویض کرد  در ضمن قیمت دربهای اتوماتیک نسبت به کشور سازنده متفاوت است  قیمت های ذکر شده مجموع هزینه های درب اتوماتیک شامل اپراتور – شیشه – فرم – حمل و نصب – قفل – باطری – مالیات بر ارزش افزوده  میباشد  این قیمت ها در حال حاضر در بازار ایران از شش میلیون تا ده میلیون متغیر است.

سایر محصولات:          ریل شیشه سکوریت       پارتیشن شیشه ای

درب اتوماتیک دارای انواعی مانند تاشو، تلسکوپی، چرخشی، گردان، کشویی، ریلی، قوسی و کرکره ای است.

قیمت درب اتوماتیک نسبت به نوع آن و نصب کلی و یا ایجاد تغییرات در آن متفاوت است.

درب اتوماتیک با یک سیستم خاص باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی و ورود گرد و غبار و آلودگی می شود که مزیت اصلی آن به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *