شیشه جان پناه

پنجره آلومینیومی
دی ۳, ۱۳۹۹
شیشه ضد گلوله
شیشه ضد گلوله
دی ۳, ۱۳۹۹

شیشه جان پناه چیست؟

شیشه جان پناه یکی از سیستم های مدرن محافظ شفاف تمام شیشه ای است که برای افزایش امنیت، ایمنی و زیبایی در بالکن ها و تراس ها نصب می شود. به دلیل داشتن قابلیت تلفیق و هماهنگی با سبک های مختلف معماری و ساخت یک سازه شیشه ای شفاف و یکدست این محصول توجه بسیاری از مهندسین و ساختمان سازان را به خود جلب کرده است.  این شیشه با طرح هایی متنوع به دلیل استفاده از یراق آلات و اتصالات مقاوم و ضد فرسایش آلومینیومی استیل ایمنی بسیار بالایی دارد. دو نوع شیشه سکوریت و لمینت در این محصمول  به کار رفته است که به افزایش امنیت آن کمک بسیاری می کند. شیشه های استفاده شده در ساخت شیشه جان پناه از دو نوع شیشه ایمن سکوریت و شیشه ضد ضربه لمینت است که مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات ناگهانی دمای اطراف دارد. این شیشه ها در برابر فشارهای وارده به ساختار بیرونی شیشه از توان تحمل وزنی بالایی برخوردار هستند. در مجموع شیشه جان پناه در برابر فشار و ضربه ایمنی زیادی دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای نرده و حفاظ های قدیمی باشد.

انواع شیشه جان پناه

شیشه جان پناه یک محافظ شیشه ای است که به شفافیت، زیبایی و بهبود نور پردازی‌ ساختمان کمک می کند. هزینه این محصول  پایین و مقرون به صرفه است و می توان آن را با مصالح دیگر مانند بتن و آجر تلفیق کرد. با توجه به مکان قرارگیری و طبق سلیقه کارفرما شیشه جان پناه به دو صورت با فریم و بدون فریم  طراحی و تولید می شود. در نوع با فریم از یراق‌آلات مربوط به شیشه سکوریت، شامل فریم و بست‌های مورد نیاز استفاده می‌شود. زیبایی بصری بیشتری را در نوع بدون فریم، با توجه به حذف الحاقات شاهد می باشیم.

 

شیشه جان پناه

 

مقایسه شیشه جان پناه سکوریت با لمینت

شیشه جان پناه با جنس شیشه سکوریت: حتما باید از شیشه‌های مقاوم در ساخت این محصول استفاده کرد. یکی از بهترین شیشه‌های مورد استفاده در ساخت این محصول شیشه سکوریت است. به دلیل مقاومت بالا و ایمنی زیاد شیشه سکوریت از آن در ساخت این محصول استفاده می شود. از مقاوم‌سازی شیشه معمولی شیشه سکوریت به دست می آید. با فرایند مقاوم‌سازی شیشه می توان مقاومت آن را در برابر ضربات  بالا برد. با انجام فرایندهای موردنظر مقاومت مکانیکی و حرارتی شیشه سکوریت افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این فرایندها شیشه هنگام ضربات و شکست به تکه‌های ریز بی‌خطری تبدیل می شود. با توجه به فرایند مقاوم‌سازی شیشه سکوریت از آن در صنعت ساختمان‌سازی به طور گسترده ای استفاده می شود.

شیشه جان پناه با جنس شیشه لمینت: از دیگر انواع  این شیشه شیشه لمینت است که در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه در مقایسه با شیشه سکوریت از مقاومت بیشتری برخوردار است. شیشه لمینت را شیشه تارعنکبوتی هم می نامند زیرا هنگام شکستن طرح تار عنکبوت را ایجاد می‌کند. در اثر شکسته شدن شیشه لمینت ساختار آن از هم گسیخته نمی‌شود. هنگام ایجاد ضربه روی آن تکه‌های شیشه به لایه طلق پلیمری میانی می‌چسبد و خطر جانی در پی ندارد. بنابراین مهمترین ویژگی شیشه لمینت ایمنی آن است.

 

برای آشنایی با انواع پارتیشن شیشه ای کلیک کنید 

کاربرد 

این محصول یک حفاظ نرده ای است که برای ایجاد امنیت و جلوگیری از خطر سقوط در لبه بالکن، پشت بام، استخر و غیره نصب می شود. در گذشته این محصول همراه با انواع مصالح دیگر به کار می رفت، ولی امروزه برای داشتن منظره ای زیبا در ساختمان ها از آن استفاده می گردد. ایجاد امنیت بیشتر اصلی‌ترین کاربرد شیشه جان پناه است. امروزه این نوع از سیستم‌های محافظ شیشه‌ای، جایگزینی مناسب برای نرده‌های سنتی و فلزی هستند. با پیشرفت در ساخت شیشه های مقاوم، استفاده از این متریال در نرده و حفاظ ساختمان ها افزایش پیدا کرده است. با توجه به این که اتصالات  این شیشه  از فلزات ضد پوسیدگی و زنگ‌نزن استیل و آلومینیوم است، استحکام آن با گذشت زمان تغییری نمی‌کند. استفاده از شیشه جان پناه در ساختمان علاوه بر زیباسازی و شفافیت، امکان نورپردازی‌ خلاقانه را به محیط می دهد. همچنین  این محصول با نصبی سریع و بدون نیاز به تخریب توانسته به‌ راحتی جای مناسبی را در ذهن طراحان و معماران پیدا کند. بسته به نوع طراحی معماری  این شیشه می‌تواند به صورت ثابت یا متحرک باشد.

 

شیشه جان پناه

نکات کلیدی در مورد شیشه جان پناه

گاهی در مجتمع‌های بزرگ مسکونی و برج‌ها مکانی در بین واحدها برای عبور نور در نظر گرفته می‌شود. استفاده از این محصول در این مکان‌ها برای پیشگیری از سقوط افراد بسیار لازم و ضروری است. در برج هایی با پنجره های بلند برای حفظ بیشتر جان افراد از  این شیشه استفاده می کنند. بخشی از ساخت‌ و سازهای انتهایی ساختمان شیشه جان پناه است که استفاده از آن در برخی مناطق سازه موجب ایمنی و زیبایی آن می شود. قیمت شیشه جان پناه بر اساس ضخامت شیشه استفاده شده در آن، کیفیت متریال، مدل یراق آلات و اتصالات نگهدارنده این شیشه ها بر اساس متر مربع محاسبه می شود.

 

نتیجه گیری

شیشه جان پناه درمکان هایی از ساختمان مانند پشت بام، تراس، ایوان، پله‌ها، پاگردها، آسانسورها، پاسیوها و غیره به کار می رود تا از جان افراد محافظت کند. با توجه به کوچک شدن فضاهای مسکونی و اداری – تجاری برای ارتباط  با خارج از محیط داخلی نیازمند مکان هایی مانند تراس، بالکن شیشه ای و غیره هستیم. استفاده از این شیشه در ساختمان مزیت هایی مانند تامین امنیت برای سهولت تردد، استفاده از مناظر طبیعی بدون ایجاد مزاحمت بصری، سادگی و زیبایی در عین کارایی، هزینه مقرون به صرفه نسبت به انواع مختلف موجود در بازار، مقاومت بالا در برابر ضربات احتمالی و وزش باد، قابلیت تلفیق با دیگر متریال ها از جمله ترموود، بتن، آجر و همچنین قابل اجرا به صورت لمینت و نشکن برای حفظ امنیت را دارد. هیچ گونه عیب و نقصی در این محصول نیست و در برابر نیروهای مختلف مثل بادهای شدید و زلزله مقاومت زیادی دارد. این شیشه نصبی سریع و آسان داشته و نیازی به تخریب‌، جوشکاری‌، آهن کشی  ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *